Narodowe Czytanie 2023

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania 2023

Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które miało miejsce 9 września 2023 r.

W sali konferencyjne Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku, w wygodnych kanapach zasiadły: Aleksandra Serafin, Gabriela Baryczka, Zuzanna Sosnowska, Aleksandra Janusz oraz Kamila Zasada, by z przejęciem odczytać wybrane fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej.

Narodowe Czytanie jest bowiem doskonałą okazją, aby docenić wartość czytania oraz spotkać się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.

"Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Cieszyła się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.

"Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku dziękujemy za zaproszenie, udaną współpracę i doskonałą organizację wydarzenia.