Depresja u dzieci i młodzieży

DEPRESJA U DZIECI I MŁODZIEŻY - Monika Iskierka-Mreńca psycholog

DEPRESJA U DZIECI I MŁODZIEŻY

Czym jest Depresja u Dzieci?

Depresja u dzieci jest  chorobą, której objawów nie należy ignorować. To zaburzenie nastroju najmocniej dotyka sfery emocjonalnej dziecka, wpływając na jego zdolności społeczne i wywołując dolegliwości u niego somatyczne.

Dolegliwości somatyczne- są to różnego rodzaju bóle czy wręcz rozregulowanie funkcji organizmu u człowieka (np.: nudności, biegunka, zawroty głowy, omdlenia)

Depresja dziecięca – objawy:

-smutek, płaczliwość, przygnębienie; dodatkowo u dzieci i nastolatków pojawia się drażliwość i łatwe wpadanie w -złość lub rozpacz,
-apatia, utrata zdolności do cieszenia się z rzeczy, które wcześniej sprawiały radość,
-znudzenie, zniechęcenie,
-ograniczenie kontaktu z rówieśnikami,
-nadmierna wrażliwość na krytykę,
-depresyjne, pesymistyczne myślenie – wszystko jest bez sensu, nic mi się nie uda itp.,
-wewnętrzne napięcie i lęk, przy których nie da się określić przyczyny.
-problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
-pobudzenie psychoruchowe, wynikające z napięcia, np. skubanie ubrań,
-dolegliwości somatyczne: bóle brzucha, mdłości, biegunka, wymioty, bóle głowy, duszności (typowe u dzieci),
-buntownicze zachowanie, nieprzestrzeganie zasad, zachowania agresywne lub autoagresywne (typowe u nastolatków).

Leczenie depresji u dzieci?

Jeśli u dziecka wymienione wcześniej objawy są nasilone i utrzymują się przez kilka tygodni, należy wybrać się z nim do specjalisty. Lekarz psychiatra wyspecjalizowany w zaburzeniach psychicznych u dzieci i młodzieży będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zaproponować odpowiednią terapię, której wymaga depresja u dzieci.

ZESPÓŁ STRESU POURAZOWEGO PTSD

Czym jest zespół stresu pourazowego PTSD?

PTSD to zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się występowaniem szeregu objawów, m.in. lęku, depresji, zaburzeń snu, agresji, nadmiernej reakcji na bodźce, prowadzących do upośledzenia funkcjonowania w życiu codziennym.

Zespół Stresu Pourazowego, zwany w skrócie PTSD (ang. Post Traumatic Stress Disorder) to wynik urazu psychicznego i konsekwencja reakcji na silny stres. Jedną z wielu możliwości leczenia zaburzenia jest wsparcie terapeutyczne i farmakologiczne Pacjenta.

OBJAWY PTSD WEDŁUG MIĘDZYNARODOWEJ KLASYFIKACJI CHORÓB ICD-10:

• „flashbacks”, czyli wspomnienia w formie krótkich „przebłysków”, obrazów, dźwięków, do których uporczywie wraca się myślami w sytuacji zetknięcia ze stresorem, czyli elementem, który kojarzy nam się z traumatyczną sytuacją (np. wysoki dźwięk, czyjaś twarz, głos itp.)
  • unikanie rozmowy o okolicznościach związanych z sytuacją traumatyczną;
  • wycofanie – unikanie relacji społecznych; ü problemy z pamięcią polegające na częściowej lub
  • całkowitej niezdolność do odtworzenia traumatycznych wspomnień
  • trudności z zasypianiem i przebudzenia podczas snu
  • drażliwość lub wybuchy gniewu;
  • problemy z koncentracją uwagi;
  • nadmierna czujność;
  • ataki paniki w reakcji na sytuację zaskakującą jak np. głośny dźwięk.

JAK ZAPOGIEGAĆ I LECZYĆ:

Zdarza się, że objawy PTSD po jakimś czasie mijają same, jednak stres pourazowy i konsekwencje jakie za sobą niesie, są zbyt poważne, żeby je bagatelizować. Trudno określić, jak długo trwa zespół stresu pourazowego. Każde podejrzenie PTSD powinno być konsultowane z lekarzem psychiatrą lub doświadczonym psychoterapeutą, gdyż nierzadko próba pomocy na własną rękę kończy się niepowodzeniem i oddala w czasie wizytę u fachowca.

„Naj­ważniej­szy obo­wiązek wo­bec dzieci to dać im szczęście.”

Alen Baxton.