Jesienne Laboratorium przyszłości

Sprawozdanie - wrzesień, październik, listopad 2023

Rozpoczęliśmy kolejny rok z programem „Laboratoria Przyszłości”. Zakupiony w ramach programu sprzęt jest intensywnie wykorzystywany w ramach zajęć obowiązkowych i dodatkowych.

Nie maleje zainteresowanie goglami VR. Uczniowie na zajęciach z języka angielskiego i zajęciach rozwijających mają możliwość odniesienia się do wirtualnej rzeczywistości. Czytając i analizując teksty w podręczniku, oprócz wyobraźni, mogą również zobrazować sobie wszystko w wersji 3D. Towarzyszy temu mnóstwo adrenaliny i zapierających dech w piersiach przeżyć i emocji.

Zajęcia informatyczne z wykorzystaniem wyposażenia pozyskanego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości przyniosły zwiększone zainteresowanie drukiem trójwymiarowym. Na lekcjach uczniowie zapoznawali się z możliwościami, jakie daje drukarka 3D, analizując gotowe modele i poznając potencjał tego urządzenia poprzez projektowanie własnych modeli 3D w programie Tinkercad. Wspólnie zdecydowali się na wydruk sowy, która idealnie wpasowała się w październikowe święto Edukacji Narodowej.

Podczas zajęć poświęconych laboratoriom przyszłości uczniowie również zaciekawili się teleskopem i poznają jego działanie i możliwości. Obserwacja nieba budzi wiele emocji i rodzi wiele pytań.

Ponadto, duże zainteresowanie budzi zestaw Becreo Kit. To zestaw elektroniki oraz specjalnie zaprojektowanej aplikacji w formie kursu, który łączy w sobie naukę programowania i mechatroniki z elementami robotyki. Uczniowie korzystają z interaktywnego kursu programowania i mechatroniki i na zajęciach są zmuszani do łączenia opanowanej teorii z zawartą w zestawie elektroniką. Aplikacja pozwala na naukę krok po kroku i realizację własnych zaawansowanych projektów.

Nasi młodsi uczniowie, tj. klasa druga, intensywnie korzystają z aparatu fotograficznego z funkcją nagrywania. Poznali podstawowe funkcje aparatu fotograficznego, uczyli się kadrowania ujęć, korzystania z funkcji „zoom”. Robili dokumentację fotograficzną ze spotkania w bibliotece oraz zdjęcia plenerowe.