Logo szkoły

Przyłęk 142

26-704 Przyłęk

tel. 48 677 30 24

e-mail: pspprzylek@gminaprzylek.pl

Historia szkoły

Historia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Przyłęku

         Początki szkolnictwa na terenie gminy Przyłęk sięgają 1916 r. Wtedy to, jeszcze za czasów zaborów, organizowano zajęcia, które odbywały się w ciasnej izbie wyposażonej w parę ławek, tablicę, krzesła, globus i kilka obrazków. W jednoklasowej szkole uczyło się 60 dzieci w trzech oddziałach. W takim stanie szkoła funkcjonowała do 1930 r., kiedy to w znaczącym stopniu została zniszczona przez pożar. Pomimo trudnych warunków zajęcia odbywały się nadal w wynajętych salach. Liczba oddziałów zwiększyła się do sześciu. Trzecią salę lekcyjną wynajęto u Józefa Papisa w Przyłęku. Pierwsze plany dotyczące budowy szkoły pojawiły się w 1934 r. Rok później zapadła decyzja o budowie szkoły 5-klasowej. Wyznaczono plac, zarządzono zbiórkę drewna i składkę pieniężną dla mieszkańców. Budowa jednak przesuwała się w czasie z powodu choroby ówczesnej dyrektorki. Dopiero w roku szkolnym 1938/39 powróciła sprawa budowy szkoły. Niestety, znowu została odłożona z powodu wybuchu II wojny światowej.
         Po wojnie zajęcia odbywały się w drewnianym budynku, niemieckim baraku przydzielonym przez ówczesne władze i zwiezionym wozami konnymi z odległych miejscowości przez mieszkańców Przyłęka. Była to szkoła 7-klasowa, do której uczęszczali uczniowie z otaczających wiosek w liczbie około 150. W dniu 15.08.1958 r. na stanowisko kierownika szkoły został wybrany młody nauczyciel Henryk Gawrjołek, który wspólnie z mieszkańcami wsi rozpoczął starania o wybudowanie nowej szkoły. Dnia 18.05.1962 r., został przekazany plac pod budowę. Nowy budynek oddano do użytku 03.09.1963 r. Otwarcia nowej szkoły dokonał inspektor szkolny Tadeusz Gołda. W tym samym roku podjęto również decyzję o sprzedaży starego baraku, a za otrzymane pieniądze postanowiono ogrodzić nowy budynek i uporządkować boisko szkolne. Obowiązki dyrektora szkoły pełnił wówczas Henryk Gawrjołek. W roku szkolnym 1966/67 przedłużono obowiązek szkolny o ósmą klasę. W 1974 r. w szkole działalność rozpoczęło ognisko przedszkolne. Rok szkolny 1976/77 przyniósł znaczne zwiększenie ilości uczniów, a to dlatego, że obniżono stopień organizacyjny szkół w Lipinach i Mszadli Starej. W 1981 r. w szkole założono centralne ogrzewanie i kanalizację, a w 1984 r. wybudowano utwardzoną asfaltową drogę do szkoły. W 1988 r. szkoła liczyła ponad 180 uczniów i 11 nauczycieli. Rok 1991 przyniósł istotne zmiany. 21 czerwca na zasłużoną emeryturę odszedł Henryk Gawrjołek, a nowym dyrektorem została Lucyna Brzozowska.

         Rok szkolny 1999/2000 był rokiem przełomowym. To rok reformy oświaty. Wprowadzono wiele zmian: zmiana nazwy szkoły, typu szkoły i składu grona pedagogicznego. Powołano Zespół Szkół nr 1 w Przyłęku. W szkole działały klasy: 0, IV, V, VI, VIII oraz trzy pierwsze klasy gimnazjum. Łącznie 64 uczniów.

         Od 2001 roku placówka funkcjonowała jako Publiczne Gimnazjum w Przyłęku. Zmieniła się również kadra kierownicza. Na emeryturę odeszła wieloletnia pedagog i dyrektor Lucyna Brzozowska. Nowym dyrektorem gimnazjum został Jerzy Kamionka. Grono liczyło 11 osób. W 2004 r. sfinalizowano sprawę zakupu gruntu pod boisko szkolne i rozpoczęto budowę nowej sali gimnastycznej. Pierwsze prace rozpoczęły się w czerwcu 2004 r., a 25 listopada 2005 r. odbyło się uroczyste oddanie sali do użytku. W planach znalazła się budowa boiska wielofunkcyjnego z placem utwardzonym, która wkrótce została zrealizowana. Przez lata poprawiała się baza dydaktyczna placówki. Sale lekcyjne wyposażono w laptopy. Zostały zakupione tablice interaktywne z oprogramowaniem i programy multimedialne.

         Z dniem 1 września 2019 roku po kolejnej reformie oświatowej nastąpiła zmiana w nazwie placówki na Publiczną Szkołę Podstawową w Przyłęku. W wyniku przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową uczniowie z Mszadli Starej rozpoczęli naukę w szkole w Przyłęku. Pracę w tejże placówce podjęli również nauczyciele i pracownicy obsługi ze zlikwidowanej szkole w Mszadli Starej. W szkole przeprowadzono generalny remont dostosowując warunki nauki do dzieci młodszych.

         Od 2022 roku funkcję dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Przyłęku pełni Ewa Grzybowska. Dzięki staraniom jej i całej szkolnej społeczności od 1 września 2023 roku szkoła nosi imię Mikołaja Kopernika nadane przez Radę Gminy Przyłęk. Wybór osoby patrona jest wyrazem troski o pamięć historyczną i hołdem złożonym wielkiemu Polakowi, a jednocześnie  pragnieniem, aby szkoła rozwijała w uczniach tradycje naukowe. Niewątpliwie umożliwi to nowoczesna Ekopracownia Młodego Badacza, w którą została wyposażona szkoła w październiku 2023 r. i edukacyjna ścieżka ekologiczna zbudowana przed budynkiem sali gimnastycznej. Na stałe w kalendarz szkolny wpisały się uroczystości, apele okolicznościowe, konkursy i zawody, wycieczki oraz akcje charytatywne, a 19 lutego obchodzone będzie Święto Patrona Szkoły. Szkolną tradycją stały się organizowane w placówce na coraz szerszą skalę Festiwale Nauki, z których jeden został nagrodzony prestiżową międzynarodową nagrodę „Mistrzowie KMO” w Centrum Nauki Kopernik.

         Obecnie do 9 oddziałów uczęszcza 129 uczniów. Grono pedagogiczne tworzą: Barbara Binięda, Marta Borowska, Anna Ciupak, Joanna Dejniak, Renata Gajowiak, Małgorzata Gregorczyk, Magdalena Grela, Ilona Holender, Małgorzata Jaworska, Małgorzata Kapciak, Weronika Karaś, Wioletta Kobylska, Dorota Kustra, Jolanta Kuś, Aleksandra Maraszkiewicz, Dominika Nowakowska, Anna Parzych, Marta Pawlik, Bernarda Piasek, Agnieszka Szymańska, Agnieszka Szymańska-Gunia i Anna Trzaskowska. Kadrę uzupełniają pracownicy niepedagogiczni: Justyna Gregorczyk, Maria Kozińska, Ewelina Krakowiak, Małgorzata Kuba, Dorota Kula i Teresa Stępień.

         Czerpiąc wzorce z bogatej przeszłości, szanując swą historię i tradycję Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Przyłęku śmiało wkracza  w przyszłość.